
Az utóbbi kb. 30 évben Hazánkban a vastagbélrákos megbetegedések száma több, mint négyszeresére emelkedett, viszont Európa vetületében a szűrővizsgálatok hatására 20%-kal csökkent a gyakoriság! 2014-ben Magyarországon összesen 9500 új vastagbél- illetve végbél daganatot diagnosztizáltak, ez a szám napi 25-30 beteget jelent!
„Remekül érzi magát, kitűnő étvágya van és éppen ma lett ötven éves…
– akkor Ön a vastagbélrák összes jellegzetes tünetével rendelkezik!”
Az Amerikai Rák Társaság felvilágosító kampányában így figyelmezteti az embereket, mivel a vastagbél daganat lappangva és lényegében tünetmentesen kezdődik!
A véres széklet oka a tápcsatorna valamely szakaszának vérzése, mely lehet ártalmatlan, hámsérülésből fakadó, enyhe piros vérzés is, de származhat piros vér a vastagbél teljes, vagy akár a vékonybél alsó szakaszából is, ahol a friss vér már nem emésztődik meg mire a széklettel kijut a tápcsatornából. Sötétebb vérnyom is előfordulhat, melyet okozhat orr-, vagy fogínyvérzés, de származhat a gyomorból illetve a vékonybélből, esetleg a májból is. Ha székletünk besötétedik, vagy esetleg piros véres, érdemes mihamarabb szakemberhez fordulni, mert a tünet akár súlyos daganatot, vagy gyulladásos betegséget is jelezhet. Előfordulhat az is, hogy a daganatból származó vérzés oly csekély, hogy csak kémiai úton (széklet-vér teszt) mutatható ki.
Biztos, hogy Ön nem lesz köztük?
A vastagbélrák és végbélrák leggyakoribb tünetei a piros véres, vagy vércsíkos széklet, a végbéltáji diszkomfort érzés, inkomplett széklet ürítés, ceruzavékony széklet és hasmenés. Ezek a tünetek tehát, nem kizárólag az aranyérbetegség tünetei lehetnek, hanem jelezhetnek súlyosabb, és a diagnózis késlekedése esetén potenciálisan halálos kórképet is (vastagbél polyp vagy daganat), mely aranyerek mellett, azzal gyakran együtt is előfordulhat! Alattomos, lappangó volta miatt 50 éves kor felett a vastagbélrák rendszeres szűrése (évente székletvér teszt és 5 évente teljes vastagbél tükrözés) mindenki számára erősen ajánlott! Erre nyújt humánus, teljesen fájdalommentes megoldást a vastagbéltükrözés altatásban.
Mit tehetek a vastagbélrák ellen?
Az időben felismert vastagbélrák életet menthet!
A vastagbélrák két szempontból is különleges a daganatos megbetegedések között. Egyrészt korán felfedezve az egyik legjobban gyógyítható rákként tartjuk számon, másrészt a vastagbélrákos betegség az esetek 90-95%-ában vastagbél polypokból (a rákot megelőző állapotában jóindulatú daganatokból) fejlődik ki, általában hosszú időszak, 5-10 év leforgása alatt. A kisebb polypok hasi műtét nélkül, endoszkóppal is eltávolíthatók a vastagbél tükrözés során! 50 éves kor körül a vastagbélpolyp gyakorisága 20% a tünetmentes populációban is, mely polypokat a vastagbéltükrözés során rutinszerűen eltávolítjuk, ezáltal a betegekben nem adva lehetőséget a rák kialakulására. A kórállapotokat időben felfedezni csak szűrővizsgálatokkal lehet! Ennek leghatásosabb módja a vastagbéltükrözés! A rák nem válogat! Ha ön 50 év felett van, feltétlenül jelentkezzen szűrő jellegű altatásban végzett vastagbéltükrözésre !
Mikor érdemes vastagbélrák szűrésre jelentkezni?
Az alábbi esetekben Önnek 50 éves kor alatt is erősen ajánlott a szűrővizsgálat:
- Visszatérően véres a széklete aranyerekkel, vagy anélkül
- Már volt korábban vastagbél/végbél polypja, vagy kezelték vastagbélrák miatt
- Korábban volt méh-, petefészek- vagy Vater papilla daganata
- Hosszú évek óta fennálló krónikus, fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa), illetve Crohn-betegség miatt kezelték, vagy kezelik
- Elsőfokú, vérszerinti rokonának (szülő, testvér, gyermek) volt már vastagbél rákja
- Az Ön családjában több vérszerinti rokonában előfordult vastagbél polyp, vagy vastagbélrák
- Közvetlen családtagjának (szülő, testvér, gyermek) 50 éves kora előtt jelentkezett vastagbél daganatos betegsége
- Az Ön családjában fiatalkori vastagbél polypozis (FAP) fordult elő (számtalan polyp képződése a vastagbélben)
- Az Ön családjában egyértelműen öröklődik a vastagbélrák

Milyen lehetőségeim vannak vastagbélrák szűrésre?
Úgy döntöttem szeretnék jelentkezni vastagbélrák szűrésre. Hol, és mikor végeztethetem el?
Széklet teszt
A legolcsóbb szűrési mód a laboratóriumi széklet teszt. Általánosan háromféle módon vizsgálja laborunk a leadott székletet, melyek a széklet-vér, Calprotectin és M2-PK tesztek. Ezek segítségével megállapítható, hogy tartalmaz-e a széklet (akár szemmel nem látható) vért, és bizonyos rákos sejteket, vagy azok maradványait. Ha a teszt negatív, azt jelenti, hogy nincs előrehaladott állapotban lévő gyulladás, vagy daganat a bélrendszerben.
Vastagbéltükrözés – altatásban
A széklet teszteknél hatékonyabb és biztosabb módszer a vastagbéltükrözés, melynek során a vizsgáló orvos endoszkóppal szemrevételezi a bélfalat, tud szövettani mintát venni, és egyúttal eltávolítja az esetleges polypokat. Vastagéltükrözés folyamán egy hosszú, 1,5-2 méter hosszú csővel, azaz endoszkóppal vizsgálja meg az orvos a vastagbél teljes hosszát. A szűrés jellegű vastagbéltükrözés bevezetését és terjedését az Országos Egészségpénztár is szorgalmazza, de egyelőre nem altatásban, hanem éber állapotban, mely a vizsgált páciens tűrőképességétől függően jelentős fájdalommal járhat. A vizsgált egyén és az orvos számára is kedvező, ha a páciens felszínes altatásban (nem bódításban) van, a vizsgálat ideje alatt. A szűrővizsgálat sikerességéhez megelőző diéta és kímélő, de sikeres hashajtás, béltisztítás szükséges.
Vastagbél- és gyomortükrözés altatásban
Együlésben, egyetlen altatási procedúra során vizsgáljuk meg endoszkóppal a gyomor és a vastagbél területét. A tükrözés során az orvos szövettani mintát vehet a gyomorból és vastagbélből, valamint ha elváltozást talál, azt függvényében a beavatkozás során kezelheti. Szűrő jelleggel azoknak javasolt akiknek a gyomrot érintő emésztési problémája is fennáll (savprobléma, reflux, családi anamnézisben gyomor tájéki bántalmak vagy daganat).
Vastagbél kapszulavizsgálat
50 éves kor alattiaknak ajánljuk kapszulával a vastagbél vizsgálatát, melyen során egy nagyobb multivitamin méretű kapszulát nyel le a páciens, amely végigfotózza tápcsatorna, beleértve a vastagbél teljes hosszát. A vizsgálat csak diagnosztikus célra alkalmas, így csak abban az esetben ajánljuk, ha a a kórelőzményben, vagy a családi anamnézisben nem szerepel daganatos megbetegedés. A vizsgálat sikerességéhez komoly előkészülés (diéta és kímélő hashajtás) szükséges.
Vékonybél kapszula és vastagbél tükrözés
Legnépszerűbb szűrőcsomagunk, mely során egy vékonybél kapszula felvételt készít a gyomor jelentős részéről és a vékonybél teljes hosszáról, majd a vastagbelet (altatásban) endoszkóppal vizsgálja meg az orvos. Ez a módszer szinte a teljes tápcsatornát vizsgálja, így a legtöbb emésztési panasz forrására fény derül.
Vékonybél kapszula, gyomor- és vastagbéltükrözés
Hasonló a vékonybél kapszula vizsgálathoz, hogy a gyomor teljes felülete és a nyelőcső is vizsgálva legyen, így az altatásos tükrözés során az orvos megvizsgálja a gyomrot is. Jelenleg ez a módszer ad közel 100%-os képet a teljes tápcsatorna állapotáról.
Belgyógyászait magánklinika Székesfehérváron
Rövid előjegyzési idővel, kellemes környezetben, kedves, mosolygós személyzettel, kitűnő szakmai és technikai háttérrel, színvonalas ellátással és Európában is elismert több, mint 20 év gyakorlati tapasztalattal rendelkező belgyógyász szakorvosokkal várjuk szeretettel kedves pácienseinket Székesfehérváron a Budai út 316. szám alatt található Endo-Kapszula Magánorvosi Centrumban!